_____________________________________________________________________________________

○○○ Aktuálně ode mě...

...aneb co se tu děje ○○○


Mějte nádherný rok 2014!
***
Z důvodu šílené zaměstnanosti a nedostatku času
blog v poslední době trošku strádá.
Snad ho již brzy budu krmit více.
***
_____________________________________________________________________________________

Prosinec 2009

Vstávání od stolu

23. prosince 2009 v 20:45 | Calis |  Vánoční
Jedna z tradic uvádí, že od Štědrovečerního stolu by se nemělo vstávat. Dotyčného by mohla v nadcházejícím roku postihnout závažná nemoc, ne-li smrt. Podle některých vysvětlení by se také dotyčný nemusel shledat s rodinou na další Vánoce, nebo přivodit do rodiny nesváry.

Zvířata a příroda na Štědrý den

23. prosince 2009 v 20:38 | Calis |  Vánoční
Jedním z velkých vánočních zvyků, je obdarovat přírodu a zvířata na Štědrý den. Tento den je sám o sobě vyjímečný a měli bychom ho tak udělat i našim domácím mazlíčkům, stromům na naší zahradě, zkrátka životu kolem nás. Již za dávných časů bylo zvykem, že hospodář na Štědný den zajistil pro svá zvířata lepší obživu a pohodlí. Svým stromům snášel oběti, aby mu v příštím roce dobře plodily, o svá zvířata se staral s větší láskou a péčí, aby jej i po celý další rok těšily a dávaly mu obživu. Zkrátka i lidé v dávných dobách viděli ve všem co je obklopuje život a duši. Snažili se tedy o to, aby se na Štědrý den neměli dobře jen oni sami, ale i život, jenž je kolem nich.

Dopřejme i my prožít životu okolo nás krásné svátky.

Rybí šupiny nebo mince

21. prosince 2009 v 12:01 | Calis |  Vánoční
Rybí šupina, či mince neodmyslitelně patří na Štědrovečerní stůl pod talíř. Lidé věřili, že mince, či rybí šupina pod talířem přinese více peněz do nadcházejícího roku. V 19. století patrně rybí šupina nahrazuje doposud využívanou minci. Uvádí se, že po Štědrovečerní večeři by se měla šupina, či mince vložit do peněženky a nosit se v ní po celý nadcházející rok.
Jedna z tradic také uvádí, že pod talíř by se měli dát hned tři rybí šupiny a nechat se tam přes noc. Druhý den se na ně podíváme. Pokud uschnou a scvrknou se, znamená to že následující rok bude v případě financí nešťastný. Pokud ale zůstanou slizké a nescvrknou se, tak to znamená, že následující rok budete mít hodně peněz.

Zimní slunovrat (Yule) - 21.12

20. prosince 2009 v 19:33 | Calis |  Kolo roku
Oslavy Zimního slunovratu se nám blíží. A tady je slíbený článek.

Pouštění lodiček

15. prosince 2009 v 21:29 | Calis |  Vánoční
Pouštění lodiček je také jeden ze starých a poměrně známých vánočních zvyků. Jeho původu jsem se bohužel ale nedopátrala. Myslím ale, že tento zvyk by tady neměl chybět. :○)

Poloha při meditaci

14. prosince 2009 v 16:18 | Calis |  Relaxace a meditace
Sedět, stát, klečet, nebo ležet? Zkrátka v jaké poloze meditaci provádět? Odpověď je jednoduchá - tak jak vám to vyhovuje nejlépe a jakou meditaci zrovna provádíte. Známý je sed lotosový květ, ale ten je poměrně složitý, takže ho většina lidí nezvládne. Ale nic si z toho nedělejte. Meditace je vám prospěšná stejně tak, když ležíte, nebo sedíte v jakémkoli sedu. Postupem času se možná propracujete i k složitějším praktikám, ale to záleží jen na vás. Důležité je, abyste se cítili pohodlně a příjemně, protože jen tak se dokážete uvolnit a meditovat.
Když si vyberete meditaci v tureckém, či jiném sedu mějte napaměti abyste měli "rovnou" páteř, tedy páteř v jejím přirozeném esovitém tvaru. Pokud jste se léta hrbili nemusí pro vás být lehké rozpoznat jestli máte páteř ve správné poloze.
Na to ale existuje jednoduchá pomůcka. Představte si na chvíli sebe jako loutku na provázcích a jak vás někdo tahá pomalu za temeno nahoru. Hlava by vám měla volně spočívat na krku. Vystrčte trochu hruď a zkontrolujte si, zda nemáte vystrčenou bradu, pokud ano zastrčte ji. Teď byste měli být v té správné poloze. Je dobré si v průběhu meditace zkontrolovat jestli je váš postoj stále správný.
Při meditaci v leže je velmi obtížné zachovat správnou polohu páteře. Má také řadu dalších nevýhod, ale někomu, zvláště začátečníkům, vyhovuje.
Jsou i jiné důvody proč bysme měli být při meditaci vzpřímení. Například pro správnou činnost a průtočnost energetických center (čaker), pro správnou cirkulaci dýchání apod.
Konečné rozhodnutí ale záleží jen na vás.

Kmín a česnek

13. prosince 2009 v 18:35 | Calis |  Vánoční
Tradice kmínu a česneku je jeden z mála rozšířených vánočních zvyků. Na štědrovečerním stole nikdy nesměly chybět tyto dvě ingredience. Zahání prý zlé duchy a negativní energii. Předpokládá se, že tento zvyk pochází od pohanů.

Úvod do barev

8. prosince 2009 v 20:16 | Calis |  Barvy
O působení barev na člověka ví lidé již více než 4000 let. Zapomenutá a znovu objevená technika, se těší přízni v moderní a alternativní medicíně i každodenním životě. Určitě jste si všimli, že některé barvy na vás působí mile, hřejivě, láskyplně a nevině, zatím co jiné chladně, tajemně, nevlídně, či urážlivě. Nepamatuji si kdy a kde přesně se prováděla studie na dětech předškolního věku. Děti dostaly omalovánky na kterých měli postupně vykreslovat obrázky s veselými, smutnými a neutrálními motivy. Zajímavé bylo, že všechny děti, pro smutné události použily studené barvy, tedy černou, tmavě modrou, zelenou, hnědou... a pro události veselé barvy teplé - červenou, oranžovou, žlutou, růžovou...
Také jste určitě už někdy slyšeli rčení "zrudnul vztekem","zezelenal závistí" atd. Zkrátka všude kam se podíváme, vidíme barvy.
Barvy na nás působí na úrovni psychické, duchovní i fyzické. Velmi populární je léčení barvami, při kterém se užívají jednotlivé barvy z barevného spektra a slaďují se s čakrami, harmonizují je. Ať už chceme, nebo nechceme mají na nás všechny barvy určitý vliv. Pokud je jedné barvy mnoho, může na nás mít účinek spíše negativní. Pokud ale cítíte, že potřebujete doplnit energii určité barvy obklopte se jí.
Jednotlivým barvám se připisují různé vlastnosti a účinky. O nich ale až v dalších článcích.

Rozkrajování jablek

7. prosince 2009 v 22:05 | Calis |  Vánoční
Krájení jablka je také jeden z velmi známých zvyků. Obvykle se jablka rozkrajují po Štědrovečerní večeři. Krájí se kolmo ke stopce. Pokud z jadřince rozkrojeného jablka vznikne hvězdička, znamená to, že dotyčný bude nastávající rok zdravý. Vznikne-li křížek značí to nemoc.
Hodně takových hvězdiček vám přeje Calis...

Barborky

7. prosince 2009 v 21:31 | Calis |  Vánoční
Tento zvyk se úzce váže s tradicí sv. Barbory. V tento den, to znamená 4.12, vyšly dívky ke třešni a odnesly si od ní uříznutou větévku, "barborku". Doma jí nechaly několik hodin na chladnějším místě, aby si pomalu zvykala na teplotu domácnosti. Potom se dala třešňová větévka do vázy a pokud do Štědrého dne vykvetla, mohla dívka očekávat v nastávajícím roce ženicha.

Lití olova

6. prosince 2009 v 13:49 | Calis |  Vánoční
Tento zvyk pochází ze zemí s původně keltským osídlením. Keltští druidové převzali prý tajemství věštby od veleknězů z bájné Atlantidy. Lití olova se vztahuje ke keltské magii vody. Ještě na počátku 20.století se olovo lilo v každé rodině. Avšak nedostatek materiálu z obou světových válek odsoudil tento zvyk k zániku. Lidé se sice o jeho vzkříšení pokoušeli s použitím vosku či bílku, ale ani jedna z uvedených náhražek nedělala odlitky s tak propracovaným detailem.

Jak na to a jak to funguje?
Nad plamenem se v malé kovové (nejlépe ocelové) nádobce roztaví kousek olova a potom se naráz vlije do vody. Podle tvaru, struktury, zakřivení a toho, čemu se odlitek podobá se předpovídá, co by se mělo dané osobě v nadcházejícím roce stát.

Tento vánoční zvyk je velmi rozšířený, ale v této době najdete málo lidí, kteří tuto tradici provádějí. Přiznám se, že i já patřím mezi ně. A co vy a lití olova? :○)

Úvod

5. prosince 2009 v 17:58 | Calis |  Vánoční
Vánoce jsou jedním z nejmystičtějších období roku. Není tedy divu, že se k nim váže celá řada tradic, zvyků a pověr a o nich bude tato rubrika. Nebude se věnovat jen Štědrému dni, ale i všeobecnému období Vánoc. Pověr a zvyklostí je mnoho, některé zná snad každý z nás, ale jiné mohou být pro druhé neznámé.
Tak s chutí na ně. :○))

Úplněk

3. prosince 2009 v 20:43 | Calis |  Mé básně
Úplněk

Zářivým svitem protínáš oblohu,
tiše stoupáš cestou snů.
Odolat nechci a nemohu.
Dnes v noci, doufám, neusnu.

Záblesky tvých bílých vlasů,
toulají se po kůži.
Píšou řádky milých vzkazů,
co pohladí mě po duši.

Dnes nademnou bdíš v celé kráse,
já tolik jsem se těšila,
až uvidím tě znovu, zase,
abych lásku tvou ti splatila.

Vnikáš mi do duše a plníš ji láskou.
Tvá přítomnost mě sladce hýčká.
Mé touhy bdít pomalu hasnou -
tiše a něžně zavíráš má víčka.


Achát

2. prosince 2009 v 13:43 | Calis |  Síla léčivých kamenů
Naleziště: USA, Indie, Maroko, Česká republika, Brazílie, Afrika

Barvy: modrý, zelený, růžový, šedý, hnědý, oranžový, průzračně až mléčně bílý

Technický popis:

silikát, kompaktní mikrokrystalický křemen, lesk je skelný až voskový, průhlednost je průsvitná až opakní. Stupeň tvrdosti 7. Přídavná jména achátu prozrazují buď jeho vzhled nebo místo původu.Páskované acháty kopírují tvar dutiny, do které achátová hmota vrostla.Podle charakteru nečistot, které křemen pohltil, jsou utvářeny různé odstíny bílé, žluté, šedé, světle modré, hnědé, losové, červené a černé barvy. Ostatní křiklavě pestřejší barvy jsou dotvářeny umělým barvením.

Páskovaný brazilský achát se v rozích ostře lomí, jako opevnění hradu, botswanský je světle a tmavě páskovaný, na krajkovém se střídají bleděmodré pásky s bílými nebo
čirými, ohnivý je tvořen vrostlými inkluzemi rezavého hematitu, mechový postrádá zcela páskování, je bílý nebo šedý a vrůstají do něj struktury připomínající malinký strom v barvě hnědé, černé nebo zelené. Mechový achát s hnědými inkluzemi se nazývá moka.


Užití: odvaha, síla, léčení, dlouhověkost, láska, ochrana, úrodnost půdy, uzemnění

Vlastnosti:

Přiřazen planetě Merkur.
Je to velice stálý kámen, jenž nám dodává citovou, tělesnou a rozumovou rovnováhu, podporuje sebedůvěru a napomáhá sebepoznání, odhaluje dosud skryté okolnosti a obrací pozornost majitele k nerovnováhám narušujícím jeho pohodu, posiluje soustředění a praktická rozhodnutí, dodává odvahu a upřímnost sám k sobě. Pomáhá překonávat negativní pocity, zahořklost, vnitřní zlobu, odstraňuje vnitřní napětí. Navozuje pocit bezpečí a jistoty, posiluje lásku a dodává odvahu k hledání lásky nové, pomáhá při citových zklamáních. Stabilizuje auru, ruší a přetváří negativní energie. Výborný ochranný kámen pro malé děti.

Léčebné využití: předchází střevním potížím, ulevuje při gastritidě, povzbuzuje trávicí trakt, léčí oči, žaludek, dělohu. Čistí lymfatický systém a slinivku břišní, posiluje krevní oběh, chrání před vznikem kožních chorob a léčí je.

Pruhovaný achát obecně má projektivní energii a náleží elementu ohně. Je ochranným kamenem, zmírňuje stresové stavy a obnovuje tělesnou energii.

Zelený achát má receptivní energii a náleží elementu země. Zvyšuje duševní a citovou přizpůsobivost, zlepšuje schopnost rozhodování, pomáhá při řešení sporů. Nosí se ke zlepšení zraku a voda ze zeleného achátu pomáhá při neplodnosti.

Růžový achát posiluje lásku mezi rodiči a dětmi, je vhodné ho nosit na srdci.

Botswanský achát je výborný pro skoncování s kouřením, pomáhá překonávat deprese a ulevuje vzniklému napětí, podněcuje činnost korunní čakry.

Modrý krajkový achát

má receptivní energii a náleží elementu vody. Zajišťuje klid a štěstí, zbavuje stresu, zmírňuje hádky v domácnosti a rodině, zajišťuje svému nositeli velkou oporu a zdroj síly. Odstraňuje pocity starých křivd, podněcuje k novému způsobu vyjadřování a má perfektní léčebné účinky na krční a ramenní oblast, hrdlo, štítnou žlázu a lymfatické uzliny, snižuje horečku, posiluje kosterní systém a urychluje hojení zlomenin.

Větévkový achát má projektivní energii a náleží elementu ohně. Je to kámen hojnosti, vnáší hojnost a bohatství do všech oblastí lidského života, přináší úspěch do jakéhokoliv
podnikání. Je silně propojen s rostlinnou říší a prohlubuje spojení se zemí. Vytváří klid a mír a pomáhá prožít každý okamžik naplno. Otevírá a harmonizuje všechny čakry a léčí nerovnováhu způsobenou nevyvážeností čaker. Pomáhá při migrénách, léčí poruchy nervového systému, stimuluje oběhový systém.

Ohnivý achát má projektivní energii a náleží elementu ohně. Podporuje klid a vyrovnanost, uzemňuje, přináší pocit bezpečí a jistoty, odstraňuje strach. Má značné ochranné účinky, vytváří ochranný štít kolem těla, odráží negativní síly zpět k původci. Pomáhá při léčbě závislostí, napomáhá sexuální aktivitě, léčí nervy, žaludek, poruchy oběhového systému, pročišťuje zrak. Otvírá kořenovou čakru, a přiložen na některou vyhořelou čakru ji znovu jemně napojí, pročišťuje éterické bloky a dodává energii auře.

Mechový achát má receptivní energii a náleží elementu země. Je silně spjat s přírodou, má schopnost obnovy narušené rovnováhy, osvěžuje duši a ukazuje vše krásné okolo. Velmi vhodný pro všechny pěstitele rostlin. Přitahuje bohatství, štěstí, nové přátele a zajišťuje dlouhověkost. Zmírňuje porodní bolesti a zajišťuje zdárný průběh porodu. Pomáhá k uvolnění strnulé šíje, léčí infekce, nachlazení a snižuje horečku. Vyčerpanému organismu propůjčuje novou dávku energie.