_____________________________________________________________________________________

○○○ Aktuálně ode mě...

...aneb co se tu děje ○○○


Mějte nádherný rok 2014!
***
Z důvodu šílené zaměstnanosti a nedostatku času
blog v poslední době trošku strádá.
Snad ho již brzy budu krmit více.
***
_____________________________________________________________________________________

Srpen 2011

Panna 24.8. - 23.9.

22. srpna 2011 v 12:18 | Sýkorka Calis |  Zvěrokruh

Panna
Virgo
24.8. - 23.9.


Vládnoucí planeta: Merkur
Vládnoucí živel: Země
Barva: hnědá, kaštanová, zelená, žlutá
Kameny: jantar, tygří oko, citrín, karneol, jaspis, safír, lazurit, beryl, sardonyc, azurit,
Kov: rtuť
Soulad s: Býk, Kozoroh


Základní charakteristika:
Lidé zrození ve znamení Panny jsou velmi praktičtí, trpěliví a pečliví. Kolem sebe mají rádi pořádek a řád, který jim podle jejich úsudku usnadňuje každodenní život. Ve své práci se nenechají ničím rušit, jsou velmi pracovití a mají smysl pro detaily. Zaměřují se na informace praktické, realistické, racionálně zhodnotitelné a když cítí, že je pro ně něco zbytečné nebo nepotřebné, dále se o to již nezajímají. Jejich chování i každodenní životní úkony jsou promyšlené, vždy hodnotí vše ze všech stran. Smysl pro harmonii a lad se v tomto případě neztrácí ani v jejich mezilidských vztazích, vždy se snaží o zachování rovnováhy a když se náhodou střelka vychýlí na nesprávnou stranu je to pro ně velmi zneklidňující a snaží se okamžitě obnovit narušený stav.
Často upozorňují na chyby ostatních, ale zapomínají, že ani oni nejsou neomylní. Většinou si svá pochybení neuvědomují a i když jsou často kritičtí ke svému okolí, zle to nemyslí. Jsou velmi vnímaví k neštěstí a utrpení svých bližních a často si tím až zbytečně moc komplikují život a zatěžují hlavu. Jsou to lidé čestní, vnímaví a často i přispůsobiví, se smyslem pro pořádek a čistotu. Často se sklony k perfekcionismu.

Lev 23.7. - 22.8.

22. srpna 2011 v 11:48 | Sýkorka Calis |  Zvěrokruh

Lev
Leo
23.7. - 22.8.


Vládnoucí planeta: Slunce
Vládnoucí živel: Oheň
Barvy: červená, oranžová, žlutá, hnědá, zlatá
Kameny: diamant, horský křišťál, topas, jantar, tygří oko
Kov: zlato
Soulad s: beran, střelec


Základní charakteristika:
Lev je již odedávna symbolem odvahy, síly a nadřazenosti. Má velmi výraznou osobnost a nechybí mu ani zdravé sebevědomí, které ho přímo předurčuje k vedoucím pozicím. Má přirozený sklon ovládat a vládnout, avšak ve své podstatě není despotickým králem, ale své jednání prosazuje s velkorysostí a přátelským chováním jemu vlastním. Jen zřídkakdy chová ve svém srdci pochybnosti, či nedůvěru k sobě samému a svým schopnostem.
Zrozenci ve znamení Lva jsou velmi hrdí, a i když kritiku nesnášejí nejlépe, přijímají ji. Avšak na druhou stranu propadne-li Lev svým vlastním hříškům a nedostatkům, může být velice panovačný a pyšný. Arogance nahradí jeho přirozenou dobrosrdečnost a za svými cíli může jít i "přes mrtvoly".
Lev si volí vždy tu nejkratší cestu ke svému cíli, je odvážný, rozhodný a samostatný. To však nic nemění na tom, že bez společnosti a bez neustálého ruchu kolem sebe pomalu hyne. Není zvyklý být samotářem, hledá společnost do které by se mohl zařadit a být jejím středem. Svému okolí nikdy nedává znát, že by potřeboval soucit, nebo pomoc.
Pro Lvi je velice důležitá láska, naplňuje je však jen když je stálá a trvalá, pak by pro ní dokázali udělat cokoli, i když také mají své hranice, zkrátka musí cítit, že jim to za to stojí. Když někoho milují, milují ho celou svou bytostí a do své lásky jsou schopni dát úplně vše. Jsou velmi smyslní a vášnivý, ale také věrní a spolehliví.
Oplývají nespočtem různých ctností, které se však u některých Lvů mohou přeměnit v neřesti.

Rak 22.6. - 22.7.

11. srpna 2011 v 21:01 | Sýkorka Calis |  Zvěrokruh


Rak
Cancer
22.6. - 22.7.


Vládnoucí planeta: Měsíc
Vládnoucí živel: Voda
Barvy: bílá, fialová, zelená,
Kov: stříbro
Kameny: měsíční kámen, jadeit, smaragd, malachit, zelený jaspis, perly
Soulad s: štír, ryby

Základní charakteristika:
Rak je znamení plné citu, plné emocí, velmi citově založené. Na prvním místě je pro něj zaopatření svých nejbližších, kterým věnuje mnoho času. Přemíra, či naopak citu nedostatek ho však dohání k náladovosti.
Rak je znamení velmi citlivé, své nitro si chrání a doopravdy se dá poznat jen svým nejbližším, kterým naprosto důvěřuje. Má smysl pro rodinu a miluje teplo svého domova, zároveň se však nebrání nevšedním zážitkům a dobrodružství.
Pro své nejbližší by obětovali i sami sebe. Snaží se pomáhat jak nejlépe dovedou.
V lásce je Rak velmi romantický, citlivý, milý a pozorný. Toto smyslné a láskyplné znamení očekává od svého partnera stálost, spolehlivost a věrnost, které zároveň dává i jemu.
Má velký smysl pro odpovědnost, je důvěryhodný, spolehlivý a usilovný v práci. Změnám se přizpůsobuje, ale chvíli trvá, než si na ně zvykne. Povolání bývá často spojené s dětmi a rodinou. Jsou to učitelé, dětští lékaři, zdravotní sestry, pečovatelé. Díky své představivosti a fantazii naleznou upolatnění i v jiných oborech. Bývají i dobrými kuchaři.
Toto znamení je také však proměnlivé a neklidné, což se projevuje ve změnách nálad i názorů. Ráno se jeho nálada podobá horskému vánku a odpoledne nespoutané vychřici. Často také bývá nekonveční a nerad se podřizuje. Zároveň je velmi praktický a o svou rodinu se dokáže postarat.
Ve své podstatě to jsou introverti, kteří na sebe neradi poutají pozornost, ale o to poutavějšími se stávají.

Blíženci 22. 5. - 21. 6.

11. srpna 2011 v 20:17 | Sýkorka Calis |  Zvěrokruh
Blíženci
Gemini
22. 5. - 21. 6.
Vládnoucí planeta: Merkur
Vládnoucí živel: Vzduch
Barva: žlutá, hnědá, kaštanová, zelená
Kov: rtuť
Kameny: jantar, zlatý topas, citrín, beryl, tygří oko
Soulad s: Váhy, Vodnář

Základní charakteristika:
Blíženec je neuvěřitelně proměnlivé a dynamické znamení. Může mít tisíce tváří, avšak i pro něj existuje několik "škatulek". Symbolem Blíženců jsou dvojčata, nebo také pár. Ve skutečnosti jsou však znamením protikladů, dvou tváří, které se od sebe naprosto odlišují.
Lidé narození v Blížencích jsou aktivní a jeví zájem o všechno, co se kolem nich děje. Jsou velmi zvídaví a tato vlastnost je často nutí rozebírat různé problémy, k jejich řešení jim ovšem chybí notná dávka vytrvalosti a trpělivosti. Nejradši by vše vyzkoušeli, vše poznali, o což se také snaží a i když jejich výsledky nejsou zrovna pozitivní, neodradí je to. Bývají přesvědčeni o správnosti svých názorů.
Láska je pro Blížence jedna velká hra, ale zároveň i něco, co bytostně potřebují a co neberou na lehkou váhu. Velmi špatně snáší samotu, i když si jí často jen namlouvají. Svým partnerům dokáží poskytnout náležitou svobodu a volnost, avšak to samé si žádají naoplátku. Bývají přelétaví a neposední, potřebují změnu a nesnášejí stereotyp, rádi experimentují.
Blíženci jsou znamením velice upřímným a i když často mění své postoje, vždy si za nimi dokáží stát. Jsou vnímaví, přizpůsobiví a inteligentní. Dokáží naslouchat a rádi řeší vše nevyřešené. Nebaví je konzervativnost a stabilita, nelpí jen na jednom pohledu na věc. Ve společnosti jsou milí, příjemní a výřeční.


Rozcestník

1. srpna 2011 v 15:36 | Sýkorka Calis |  Sýkorčino oblíbené
Lughnasad... aneb podzim začíná

1. srpna 2011 v 13:26 | Sýkorka Calis |  Kolo roku
Lughnasad je jedním ze čtyř hlavních pohanských svátků, jehož oslavy začínali 1. srpna a obvykle pokračovaly i v dalších několika dnech. Tímto svátkem lidé děkovali svým bohům za příznivou úrodu, úspěšnou sklizeň, za dary, které jim příroda odevzdává a současně i za ochranu jejich obydlí a jejich kmene. V této době se scházelo i vzdálené příbuzenstvo, pořádaly se různé oslavy, svatby, soutěže, závody, hry a trhy.
Během oslav, které trvaly obvykle 5 dní, byly zakázané jakékoliv projevy násilí, nenávisti a také vymáhání dluhů.
Svátek Lughnasad vděčí za své jméno jednomu z nejznámějších a nejoblíbenějších keltských bohů, Lughovi. Lugh byl bohem světla, patron všech řemeslníků, ale i bojovníků, byl také velice moudrý a učenlivý.
Pověsti vypráví že Lugh býval polobohem, který si osvojil jak umění boje, tak magické umění dřívějších druidů. Když ve všech uměních vynikal, vyzval každého boha na souboj v umění, které daný bůh nejvíce ovládal. Ze všech těchto soubojů vždy vyšel jako vítěz a proto byl přijat bohy mezi sebe.
Lughnasad se však neslaví na počest boha Lugha, ten je jen jeho patronem a zakladatelem, ale na počest jeho nevlastní matky Tailtiu, Velké Bohyně, která zemřela vyčerpáním krátce po zúrodnění irských plání.
Jak již bylo řečeno, byly v tento čas obvykle uzavírány svatby a to ne jen tak ledajaké. Všichni známe termín "Do roka a do dne" a tak to platilo i v dřívější keltské společnosti se svatbami. Keltské svatby se často uzavíraly na dobu jednoho roku a jednoho dne (svatby na zkoušku). Když byl pár po uběhnutí tohoto času spokojen a živ, mohl být oddán již na celý život.
Dalším velice známým obřadem, zachovaným až do dnešní doby, je obřad dožínkový. Druid za svítání prošel polem a vybral několik klasů obilí, které následně požehnal. Z těchto klasů se umlela mouka, z mouky se vyrobilo těsto a nakonec se z těsta vyrobila placka. Ta se musela upéci na ohni z jeřábu, jehož období je tak ukončeno a je mu vzdán hold. Upečená placka pak byla nabídnuta celé vesnici.
I vládce, panovník a král kmene měl v těchto dobách velkou úlohu. Podobně jako druid vyšel do polí, odříznul pár klasů a za slavnostního průvodu vyšel na nejvyšší, či nejposvátnější kopec. Na tomto kopci zatočil klasy nad hlavou a přivolával tak požehnání bohů.
Přetrval i zvyk vytváření postav z posledního dožínkového snopu. Tvar postavy byl odvozen z kvality úrody. Když byla úroda veliká, byl tvar jasně podobný panně, pokud však úroda byla sotva dostačující, bylo nutné postavu symbolizovat do tvaru babice, bohyně Cailleach. Pokud jsou sýpky plné, není třeba se obávat babice a příchodu zimy, proto je možno opěvovat život a mládí, pokud je však úroda slabá a příchod zimy je už za dveřmi, je nutné vzdát hold právě Cailleach a prosit ji o shovívavost - v tom je podstata rituálu.
Poslední vůz, který vezl obilí z polí bylo zvykem ozdobit květinami a plody do co největší okázalosti a krásy. Obvykle se zvolil "pán žní" a "královna žní", kteří jej doprovázeli a dohlíželi na to aby se dostalo obilí suché pod střechu. Ostatní se symbolicky snažili obilí pokropit vodou. Poslední dožínkový snop bývalo také zvykem po celý rok ponechat na nějakém významném místě, někdy se však obřadně pálil nebo zaorával do půdy, či přidán do krmiva pro nějaký obzvlášť ceněný kus dobytka. Věřilo se, že v tomto snopu je zakletá síla plodnosti a růstu.
Různé podoby lidových veselic při dožínkách svědčí o rozmanitosti zvyků při oslavách Lughnasadu v různých krajích. Tímto svátkem byl však oslavován i příchod podzimu, který Keltové vnímali již od těchto dní.